8:30am - 6:00pm
8:30am - 11:30am
9:00am - 4:00pm
9:00am - 11:00am
9:00am - 12:00pm
9:00am - 4:00pm
9:00am - 12:30pm
9:00am - 6:00pm
12:00pm - 2:00pm
1:00pm - 4:00pm
2:00pm - 5:00pm
3:00pm - 4:30pm
6:00pm - 8:00pm
Speakers: Radha Muthiah, Executive Director, Global Alliance for Clean Cookstoves; Alain Guinebault, Director, GERES
7:30pm - 8:00pm
7:00am - 9:00am
9:00am - 10:30am
10:30am - 11:00am
11:00am - 12:30pm
Speakers: Christa Roth, Director, FOODandFUEL Consultants (Moderator); Jean Kim Chaix, Director, The Charcoal Project; Paul Means, Reserach & Testing Manager, Burn Design Lab
11:00am - 12:30pm
Speakers: Shailesh Gupta, Regional Business Manager, Asia-Pacific, d.light design; Sonta Kauti, Founder and Director of Operations, Emerging Cooking Solutions Ambia; Umang Maheshwari, Vice President of Alliances, Greenway Grameen Infra; Kathleen O'Dell, Senior Manager, Deloitte; Paul Riley, Score Project Director, University of Nottingham
Moderator: Theresa Beltramo, Vice President, Center for European Law and Economics
11:00am - 12:30pm
Speakers: William Battye, Project Developer, ClimateCare; Jiwan Acharya, Senior Climate Change Specialist, Asian Development Bank; Christian Sommer, Programme Manager, Swedish Energy Agency
Moderator: Evan Haigler, Executive Director, Impact Carbon
11:00am - 12:30pm
11:00am - 12:30pm
Speakers: Peter Odhengo, Greening Kenya Initiative National Coordinator, Office of the rime Minister, Kenya; Anoja Wickramsinghe, Coordinator, National Network on Gender, Energy and Environment, Sri Lanka
Moderator: Joseph Odhiambo, Senior Policy Analyst, Environment Canada
12:30pm - 2:00pm
2:00pm - 3:30pm
3:30pm - 4:00pm
4:00pm - 5:45pm
Speakers: Sarah Kihuguru, Gneral Manager, Improved Cook Stoves for East Africa; Mathew Kimolo, CEO EzyLife Kenya; Godfrey Ndawula, Assistant Commisioner, New and Renewable Sources of Energy, Ministry of Energy and Mineral Development, Uganda
Moderator: Katie Kennedy Freeman, Energy Specialist, The World Bank
4:00pm - 5:45pm
Speakers: Habiba Ali, Managing Director, SOSAI Renewable Energies Company; Nii Darko Asante, Director, Technical Regulation, Energy Commission, Ghana; Michael Kelly, Deputy Managing Director, World LP Gas Association
Moderator: Suraj Ologburo, Founder & Chief Executive Officer, Toyola Energy Limited; Vice President, Ghana Alliance for Clean Cookstoves
4:00pm - 5:45pm
4:00pm - 5:45pm
Moderator: Rajeev Munankami, Senior Adviser, SNW Bangladesh
4:00pm - 5:45pm
Speakers: Do Anh, Officer, Vietnam Women's Union; William Baron, Program Manager, Alternative Energy, Mercy Corps Timor-Leste; Iwan Baskoro, Program Director and Technical Advisor, Improved Cookstove Program, GERES; Bastiaan Teune, Renewable Energy Sector Leader, SNV Lao PDR; Prianti Utami, Manager, Jaringan Kerja Tungku Indonesia (JKTI)
4:00pm - 5:45pm
6:30pm - 8:30pm
8:30pm - 9:00pm
7:00am - 8:30am
7:00am - 8:30am
7:00am - 8:30am
7:00am - 8:30am
8:30am - 10:30am
Speakers: Harjit Gill, CEO, Philips ASEAN & Pacific Ambassador; Wolfgang Moser, German Embassy Phnom Penh; Joseph Odhiambo, Senior Policy Analyst, Environment Canada; Miranda Phua, Vice President & Head of Phnom Penh Office, BlueOrchard Finance S.A.
Moderator: Jacob Moss, Director, U.S. Cookstoves Initiatives, U.S. Department of State
10:30am - 12:00pm
Moderator: Nicola Armacost, Managing Director, Arc Finance (Moderator)
10:30am - 12:00pm
Speakers: Tami Bond, Associate Professor, University of Illinois at Urbana-Champaign; Michael Johnson, Scientist, Berkeley Air Monitoring Group; Nithya Ramanathan, President, Nexleaf Analytics; Ilse Ruiz-Mercado, Postdoctoral Researcher, GIRA, A.C; Omar Masera, Director Bioenergy Laboratory, Cener for Ecosystems Research, National Autonomous University of Mexico
Moderator: Ranyee Chiang, Senior Technical Manager, Global Alliance for Clean Cookstoves
10:30am - 12:00pm
10:30am - 12:00pm
Speakers: Peter Scott, CEO & Founder, Burn Manufacturing; Mouhsine Serrar, CEO, Prakti Design; Huiyang Shen, President, Shengzhou Stove Manufacturer; Daniel Wald, Director of Sales and Operations, Envirofit International
Moderator: Mathew Kimolo, Chief Executive Officer, EzyLife Kenya
10:30am - 12:00pm
Speakers: Shaikh Saif Al Rashid, Chief Executive Officer, Jita Bangladesh; Sophie Lusungu Chitedze, Senior Technical Advisor & wPOWER Oversight, CARE USA; Kisioki Moitiko, Project Manager, The International Collaborative for Science, Educaion, and the Environment; Anita Shankar, Scientis, Johns Hopkins University
Moderator: Corinne Hart, Program Manager for Gender & Markets, Global Alliance for Clean Cookstoves
12:00pm - 12:30pm
12:30pm - 2:00pm
2:00pm - 3:30pm
Speakers: Abdulai Abdul-Rahman, Head SME Banking, ECOBank; Jeroen Blüm, Deputy Director, Shell Foundation; Laura Clough, Technical Specialist, GVEP International; S. M. Monirul Islam, General Manager, Infrastructure Development Company Limited (IDCOL)
Moderator: Bob Webster, Chief Operating Officer, Grassroots Business Fund
2:00pm - 3:30pm
Speakers: Nigle Bruce, Professor Public Health, University of Liverpool; Jose Alcorta, Technical Group Manager, ISO International Organization for Standardization; Richard Ebong, Senior Standards Officer & Head, Engineering Standards Division, Uganda National Bureau of Standards; Joseph Tretler, Senior Director, International Technical Programs and Services, American National Standards Institute (ANSI)
2:00pm - 3:30pm
Speakers: Virginia Echavarria, Project Manager, Uganda Carbon Bureau; Abdou Mourahib, Finance & Sales Director, Microsol; Havard Norstebo, General Manager, Green Development AS
Moderator: Sandra Greiner, Senior Consultant, Climate Focus
2:00pm - 3:30pm
2:00pm - 3:30pm
Speakers: Vincent Doyle, Performance and Impact Unit Manager, Concern Universal Malawi; Priyadarshini Karve, Director, Samuchit Enviro Tech Pvt Ltd ; Phil Ferranto, COO, EcoZoom; Min Bikram Malla Thakuri, Project Manager, Practical Action Nepal
Moderator: Elisa Derby, Senior Program Officer, Winrock International (Moderator)
3:30pm - 4:00pm
4:00pm - 5:30pm
Speakers: Abdulai Abdul-Rahman, Head SME Banking, ECOBank; Jeroen Blum, Deputy Director, Shell Foundation; Laura Clough, Technical Specialist, GVEP International; S. M. Monirul Islam, General Manager, Infrastructure Development Company Limited (IDCOL)
Moderator: Bob Webster, Chief Operating Officer, Grassroots Business Fund
4:00pm - 5:30pm
Speakers: Nigle Bruce, Professor Public Health, University of Liverpool; Jose Alcorta, Technical Group Manager, ISO International Organization for Standardization; Richard Ebong, Senior Standards Officer & Head, Engineering Standards Division, Uganda National Bureau of Standards; Joseph Tretler, Senior Director, International Technical Programs and Services, American National Standards Institute (ANSI)
Moderator: Ranyee Chiang, Senior Technical Manager, Global Alliance for Clean Cookstoves
4:00pm - 5:30pm
Speakers: Patrick Bürgi, Director New Carbon Markets Unit, South Pole Carbon Asset Management Ltd; Eduardo Ferreira, Senior Operations Manager, C-Quest Capital; Marina Gavaldão, Technical Director, Climate Change Unit, GERES; Aimthy Thoumoung, Regional Director, South Asia, MicroEnergy Credits
Moderator: Heba Rabie, Regional Manager, Middle East and Africa, The Gold Standard Foundation
4:00pm - 5:30pm
Speakers: Michael Benedict, Co-founder, Keep; Christoph Messinger, Component Manager Cooking Energy, EnDev; Michael Sage, Guest Researcher, Centers for Disease Control and Prevention
Moderator: Dana Charron, Managing Director, Berkeley Air Monitoring Group
4:00pm - 5:30pm
6:30pm - 8:00pm
7:00am - 8:00am
8:00am - 9:30am
Speakers: Jill Baumgartner, Global Renewable Energy Leadership Fellow, University of Minnesota; Tami Bond, Associate Professor, University of Illinois at Urbana-Champaign; Guangqing Liu, Associate Professor, Beijing University of Chemical Technology; Yuguang Zhou, Assistant Professor, China Agricultural University
Moderator: Tao Shu, Professor, Peking University
8:00am - 9:30am
8:00am - 9:30am
Speakers: Ranyee Chiang, Senior Technical Manager, Global Alliance for Clean Cookstoves
8:00am - 10:00am
10:00am - 5:00pm
10:00am - 5:00pm
10:00am - 5:00pm
10:00am - 5:00pm
10:00am - 5:00pm
10:00am - 5:00pm
4:30pm - 7:00pm
6:00pm - 7:00pm
6:00pm - 7:30pm
7:00am - 9:00am
7:00am - 8:30am
7:00am - 8:30am
9:00am - 10:30am
Speakers: Jim Jetter, Senior Research Engineer, U.S. Environmental Protection Agency; John Mitchell, Coordinator, Cookstoves and Indoor Air, U.S. Environmental Protection Agency; Katie Gross, Senior Program Associate, Winrock International; Ruchir Pandya, Analyst, Infosys Ltd.
Moderator: Dana Charron, Managing Director, Berkeley Air Monitoring Group
10:30am - 12:00pm
10:30am - 12:00pm
10:30am - 12:00pm
Speakers: Carlo Figà Talamanca, Managing Director, Sustainable Green Fuel Enterprise; Sylvain Romieu, Global Innovation Manager, UpEnergy; M. F. Shadekul Islam Talukder, Senior Program Specialist, Disaster Environment and Climate Change Program, BRAC; Ewa Wojkowska, Co-Founder and COO, Kopernik
Moderator: Johanna Matocha, Project Development Specialist, The Paradigm Project (Moderator)
10:30am - 12:00pm
Speakers: Amare Gebre Egziabher, Senior Environmental Coordinator, UN UN High Commissioner for Refugees; Jasmine Hyman, Doctoral Student, Yale University; Saroj Rai, Senior Renewable Energy Advisor, SNV Nepal; Evelyne Heyi, Senior Project Advisor, GIZ
Moderator: Samuel Bryan, Technical Director, Nexus-Carbon for Development
10:30am - 12:00pm
Speakers: Katherine Bronstein, Environmental Scientist, RTI International; Morgan DeFoort, Co-director & Jason Prapas, Principal Engineer & PhD Candidate, Engines and Energy Conversion Laboratory, Colorado State University; Alex Kee, Owner, AkayConsult, Malaysia; Dean Still, Executive Director, Aprovecho Research Center
Moderator: Jim Jetter, Senior Research Engineer, U.S. Environmental Protection Agency
12:00pm - 12:30pm
12:45pm - 2:30pm
1:30pm - 3:30pm
3:30pm - 5:30pm